Çocuk Göz Sağlığı

dr@ozgulaltintas.com


​İkinci ayından sonra bebeğiniz sizinle göz teması kurmuyorsa kontrol edilmesi gerekir !

Neden Çocuklar düzenli olarak göz muayenesi olmalıdır ?

Vücudun diğer bölümleri gibi gözde hayatın ilk yıllarında hızla büyür ve değişir. Gözün ve görmenin normal geliştiğinden emin olabilmek için rutin muayeneler yapılmalıdır. Görmenin gelişimini olumsuz etkileyebilecek problemler ne kadar erken tanınır ve tedavi edilir ise o kadar tedaviye cevap verme şansı artar.

Çocukluk çağı göz muayenesi yalnızca görmede azalmaya neden olabilecek durumların belirlenmesini sağlamaz. Aynı zamanda ve hatta daha önemlisi hayatı tehdit edebilecek hastalıkların erken tanısına olanak sağlar. Bazı sistemik hastalıkların göz bulgularının yakalanmasıyla erken tanı ve tedavi şansı da elde edilir.

Okul öncesi çocuğu sıklıkla gören binci basamak hekimi ve de çocuk doktoru tarafından uygulanması gereken ön muayenelerde sorun görülmesi durumunda, çocuk mutlaka bir göz hekimi tarafından değerlendirilmelidir.  ​


Bilinen bir göz problemi olmayan sağlıklı çocuklar ne zaman muayene edilmelidir?

3 aylık olmadan önce
6-12 ay arası
3-3,5 yaş arası
5-6 yaş arasıKocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgül Altıntaş, çocukluk dönemindeki bazı göz hastalıklarının, görmeyi, görme gelişimini, görmeyi öğrenmeyi etkilediği, erken yaşlardan itibaren rutin kontrollerin yapılması gerektiği belirtti.
​                                                      NTV Haber

Çocuklarda görülen göz yaşı kanalı tıkanıklığı görme kaybına yol açar mı ?


Gözyaşı kanal tıkanıklığında görme kaybı olmaz. Kanal tıkanıkları bir yaşına kadar doğru olarak yapılan masaj tedavisi ile yüzde 95 oranında giderilebilir. Bir yaş sonrasında ise tel ile sondalama dediğimiz yöntem ile tedavi edilebilir.


Kanal tıkanıklığı genellikle görme kabiliyetinin kaybedildiği konjenital glokomla karıştırılır. Konjenital kanal tıkanıklığı ile konjenital glokomu ayıran en büyük özellik, glokomda göz yaşarmasının yanında ışığa bakamama, ışığın rahatsızlık vermesi, göz bebeklerinin büyük olması yanında tek taraflı göz büyümesidir.


Göz yaşarması olan çocuklarda bu gibi durumları değerlendirmek için bir göz hekimine başvurmak gereklidir.​